3 Köy ve 1 İlçe Taşkın Zararlarından Korunacak

  Bingöl Genç Meşedalı Ardıçdibi ve Sürekli köyleri taşkın koruma inşaatı yapımı çalışmalarında sona gelindi.
08 Ekim 2021 13:27

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bingöl’e yaptığı yatırımlarla Bingöl’de mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bingöl’de son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

Bingöl Genç ilçesinde bulunan ve taşkınlara sebebiyet veren Murat Nehri ve Lediz Deresinin Islahı Projesi hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Lediz Deresi üzerinde; 2.015 metre uzunluğundaki deredeki sedde dolgusu, taş duvar,  5 adet brit,  1 adet köprü ve 1adet menfez imalatları ile Murat Nehri sol sahilinde;   6.853,97 metre uzunluğundaki derede sedde dolgusu, taş tahkimat ve 4 adet menfez imalatları ve Murat Nehri sağ sahilde ise 4.147 metre uzunluğundaki sedde dolgusu tamamlanmış olup, taş tahkimat işleri devam etmekte olduğunu ifade ederek, fiziki olarak yüzde 90 gerçekleşme sağlandığının altını çizerek, çalışmaların 2021 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Yıldız, “ Bingöl ili Genç ilçe merkezi, ilçeye bağlı Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli Köylerinin Fırat Nehrinin Ana kollarından olan Murat Nehri taşkınlarından korunması işinin tamamlanmasıyla 17.628 dekar tarım arazisi, 3 köy ve 1 ilçe taşkın zararlarından korunmuş olacaktır. ” dedi. 

Kaynak:HABER MERKEZİ

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
solhangazetesi.com