SON EKLENENLER

“4. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali” Başladı

Bingöl’de bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali" sinemaseverlerle buluştu.
02 Aralık 2022 21:30

Bingöl Valiliği himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesinin desteklediği, Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından düzenlenen festival, Genç ilçesi Hakan Akdere Konferans Salonunda festival süreçlerini özetleyen kısa film gösterimi ile başladı.

Geleneksel hale gelen Uluslararası Kısa Film festivalinin 3 yıllık kısa bir serüveninin anlatıldığı film gösteriminin ardından açılış konuşması yapan Genç Belediye Başkanı M. Zeki Dirik, kültür ve sanat şehri Bingöl’de böyle anlamlı bir festivale ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Daha sonra konuşma yapmak için kürsüye çıkan Vali Kadir Ekinci ise şu ifadeleri kullandı.

“‘4. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali’ne ‘hoş geldiniz’ diyor, sizleri en içten, en samimi duygularımla selamlıyorum. Yurdun dört bir yanından ve yurt dışından beyaz perdenin büyüsüyle heyecanımıza ortak olan tüm sinemasever dostlarımızı, değerli sanatçılarımız Altan Erkekli ve Veysel Diker’i saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bu şehre 4. defa uluslararası film festivali heyecanı yaşatan ve Bingöl’ü festivaller şehri yapan başta Sayın Bakanım olmak üzere, sayın milletvekilimize, katkılarından dolayı Sayın Belediye Başkanımıza ve Rektör Hocamıza, kısacası organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.

Her karışı tarih kokan, her köşesi ayrı bir film platosu olan Bingöl’ümüze bir kez daha “uluslararası festivaller” hayırlı uğurlu olsun. Kültür-Sanat arşivimize katkı sunan sinema sevdalısı tüm katılımcılara başarılar diliyorum. Festivalin duygu ve düşünce evrenimize, şehrin entelektüel hafızasına ve uluslararası alanda tanıtımına katkı sunmasını temenni ediyorum.

Sayın bakanım, kıymetli misafirler,

Daha önce 2017, 2018 ve 2021 yıllarında yaptığımız kısa film festivallerinde insanımızın sanata olan ilgisine büyük bir gururla şahitlik ettik. Bingöl’de geçmişte yapılan birçok film çalışmasının bugün artık bu şehrin topraklarında filizlenmiş birer sanat tomurcuğuna dönüştüğünü gururla izliyoruz. Ülkemizin sinema müktesebatına, akademik çalışmalara ve festival kültürüne yaptığımız katkıdan dolayı hakikaten mutluyuz, yarınlar için her zamankinden daha fazla umutluyuz. Bu yıl 4.sü gerçekleşen festivalimiz de son derece önemli bir kültür sanat şöleni olarak sinema tarihimizdeki yerini alacaktır inşallah. Bu etkinliğin, ‘çevre duyarlılığı, göçmenler sorunu, modern bireyin yalnızlığı, taşra ve kent ikilemi, değer erozyonu, gönüllü sadelik, merhamet, erdemli hayat’ gibi konularda farkındalık yaratacağına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle Bingöl’ün sinema tarihine, “Dilan sineması, Şehir Sineması, Saray sineması ve Elit Sineması” olarak katkı sunmuş tüm emekçilere ve sanatseverlere saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. ‘Modern zamanların masal anlatma biçimi’ de denilen yedinci sanat sinemanın, yerel ve evrensel değerlerin dirilişine vesile olmasını temenni ediyorum. Medeniyetimizin barış ve bilgelik diliyle kurulmuş ve mesajını bu coğrafyanın suyundan, çiçeğinden, müziğinden, efsanelerinden, kalbe dokunan hikâyelerinden almış, dostluğa ve kardeşliğe çağıran nice festivalde buluşmak dileğiyle; ‘4. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu muhteşem atmosfer için tekrar hepinize teşekkür ediyor, sizleri saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

Program, Altan Erkekli ve Veysel Diker'in rol aldığı "Şifa Niyetine" tiyatro oyununun sahnelenmesiyle devam etti.

Programın sonunda Vali Ekinci, Altan Erkekli ve Veysel Diker’e plaket takdiminde bulundu.

Bu yıl 7 ülkeden 273 film başvurusunun yapıldığı festivalde, finale kalan 24 film ödül için yarışacak.

“4. Uluslararası Bingöl Kısa Film Festivali”, 3 Aralık'ta Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek ödül töreniyle sona erecektir.

BİNGÖL GÜNDEM

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER
solhangazetesi.com