SON EKLENENLER

En büyük engel sevgisizliktir

Vali Kadir Ekinci, 10-16 Mayıs engelliler haftası sebebiyle bir mesaj yayımladı.
12 Mayıs 2022 09:16

Vali Ekinci yayımladığı engelliler haftası mesajında şu ifadelere yer verdi.

Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek, onları daha iyi anlayabilmek ve özellikle toplumda farkındalığın artırılması amacıyla 10-16 Mayıs tarihleri arasında ‘Engelliler Haftası’ kutlanmaktadır.

Bilindiği üzere engellilik, sadece engelli fertlerin ya da ailelerinin karşı karşıya oldukları bir sağlık sorunu değil, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla geniş kesimleri ilgilendiren ve herkesin ortak sorumluluk duygusunu ve çabasını gerektiren önemli bir durumdur.

Yaşadığımız çağda engelin en büyüğü kalpleri katılaştıran sevgisizlik ve merhametsizliktir. Geniş bir kullanım alanı olan ve insandan insana, insandan tabiata giderek büyüyen sevgisizlik davranışımızı hepimizin potansiyel engelli adayı olduğu bilinciyle değiştirmeli; engelli bireylerin de yaşamlarında etkin birer birey olarak yer alabileceklerini, spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hemen her alanda önemli başarılara imza atabileceklerini görmeli ve desteklenmeleri halinde neleri başarabileceklerini topluma aktarmalıyız.

Ülkemizde özellikle son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle engelli bireylerimize ve günlük hayat aktivitelerine dair duyarlılık artırılmış; eğitim, sağlık, iş ve mesleki rehabilitasyon, kültür ve sanat, spor ve şehir standartlarının iyileştirilmesi, ulaşım, istihdam, evde bakım ve psiko-sosyal destek gibi konularda engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözümler üretilmektedir.

Tekrar ‘En büyük engel sevgisizliktir’ diyerek, devletimizin sunduğu tüm imkanlarla engelli vatandaşlarımızın ve değerli ailelerinin yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşehrilerimize sağlık ve huzur dolu günler diliyorum. 

BİNGÖL GÜNDEM

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER
solhangazetesi.com