SON EKLENENLER

FKA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI YAPILDI 

Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2022 Yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için Bingöl’de İl Özel İdaresi toplantı salonunda gerçekleşti.
30 Haziran 2022 17:58

Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2022 Yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Bingöl Valiliği’nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıda konuşan Ajans Dönem Başkanı Şahin, “Bölgemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik önemli çalışmalara imza atacağız.” dedi.
 

Toplantıya Vali Kadir Ekinci’nin yanı sıra Malatya Valisi Hulusi Şahin, Elazığ Valisi Ömer Toraman, Tunceli Valisi M. Ali Özkan, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, İl Genel Meclis Başkanları ile TSO Başkanları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Ajans Dönem Başkanı Malatya Valisi Hulusi Şahin şunları söyledi: “Yönetim Kurulumuzun Değerli Üyeleri, Değerli Basın Mensupları,

Fırat Kalkınma Ajansı’nın 2022 Yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için Bingöl’de bir aradayız. Değerli üyeler ve basın mensupları; toplantımızın başında Valiler Kararnamesiyle Malatya Valiliğinden Isparta Valiliğine atanan Sayın Aydın Baruş’a Ajans Yönetim Kurulu Üyesi ve Dönem Başkanı olarak bölgenin kalkınması noktasında vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra bizler de kıymetli yönetim kurulu üyelerimizle birlikte bölgemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik önemli çalışmalara imza atacağız.

Değerli üyeler ve basın mensupları; TRB1 Bölgesinde imalat sanayinde rekabetçiliğin güçlendirilerek bölge ihracatının artırılması, alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek Yukarı Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi ve tarımsal üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek katma değerli üretimin sağlanması amaçlı KOBİ’lere yönelik tasarlanan 20.000.000 TL bütçeli proje başına kullandırılabilecek kredi tutarının asgari 500.000 TL, azami 2.000.000 TL olduğu 2022 Yılı Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı, Ajansımızca, 17 Haziran 2022 tarihi itibarı ile ilan edilmiş bulunmaktadır. Bu program ile bölgemizde yaklaşık 60.000.000 TL’lik proje hacmi ortaya çıkması hedeflenmekte olup programın bölgemize ve illerimize hayırlı olmasını temenni ederim.

Toplantımızda; TRB1 Bölgesinin sosyoekonomik gelişimine yönelik proje havuzunun güçlendirilmesi doğrultusunda Ajansımızca geliştirilen program ve proje önerileri değerlendirilecek olup ayrıca Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ve Çalışan ve Üreten Gençler Programı (CUGEP) kapsamında destek alan ve hâlihazırda uygulama süreci devam etmekte olan projelerin ilerlemelerine ilişkin değerlendirmeler yapacağız.

2022/7 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile bölgesel gelişme çalışmalarına yeni ve bütüncül bir perspektif kazandırılması, 2023 yılı sonrası için ülke sathında ulusal ve bölgesel kalkınma uygulamalarının etkinliğinin artırılması amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından tüm paydaşlarla hazırlanacak bölge planlarının yerel düzeyde koordinasyon görevi Kalkınma Ajanslarına verilmiş olup, Ajansımızca TRB1 2024-2028 Bölge Planı hazırlık süreci başlatılmıştır. Bu süreç kapsamında tüm yerel aktörlerin Ajansımıza gerekli desteği vermesini bekliyoruz. Değerli üyeler ve basın mensupları toplantımızda ayrıca Ajansımızın devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddeleri görüşülecek olup bazı idari konularla ilgili kararlar alacağız. Toplantımızın ve kararlarımızın Ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

BİNGÖL GÜNDEM

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER
solhangazetesi.com