Kayak Camiası Bir Değerini Kaybetti

Türkiyenin ilk Kayak Antrenörlerinden olan Bingöllü Şaban Anşin geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.
21 Ocak 2021 13:10

1955 yılı Bingöl Merkez Yukarı Çarşı dünyaya gelen Şaban Anşin, aynı zamanda Bingöl Kayak Kulübü Başkanı Bayram Anşin’in abisidir. Şaban Anşin 40 yıl’ı aşkın bir süredir Bursada ikamet etmekte, Uludağ Kayak Eğitmenliği ve aynı  zaman da Bursa Uludağ Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktaydı. Anşin dün akşam geçirdiği Kalp Krizi sonrası hayatını kaybettiği öğrenildi.

Anşin, 11 yaşında futbol oynarken, Bitlisli Cevdet Turkurka hoca tarafından kayak sporuna yönelerek hayatını değiştirdi.
2020 yılında evden eve programında Didem Çelik ile rahmetli Şaban Anşin “Bingöl’ de meşe ağaçlarını marangoza götürüp burnunu kaldırıp, altına lastik takarak eline aldığı iki sopa ile dağlarda kayak yapmaya başlayan Şaban Anşin, 1965 yapılan yolçatı kayak evinde eğitime başladık. Elazığ Keban Barajını yapan Fransız Gurupları vardı. Haftanın iki günü Bingöl’e gelirlerdi otelde kalmazlardı. Çadır kurup uyku tulumlarında yatarlardı. Çocuklarını bizden gizli saklı eğitim yaptırırlardı. Ben ısrarla onları takipe giderdim onlar çalışmazdı beklerdi. Baktılar kurtuluş yok bizde onları izlerdik. Onlar olsun Rahmetli Hocamız Cevdet Turkurka hocamız olsun ondan öğrendik ve has bel kader yarışçı olduk.” ifadelerini kullanmıştı.

Türk Kayağına büyük emekleri olan Milli Takım eski antrenörlerinden, Kayak Öğretmeni Şaban Anşin İki yılda 10 milli sporcu, Avrupa şampiyonu, olimpiyat takımına öğrenciler yetiştirdi. 

Bursa Uludağ’da kendisiyle tanışıp muhabbetine ortak olduğum Şaban Anşin Hocamıza Allahtan Rahmet kederli ailesi ve Türkiye Kayak Camiasına Sabırlar diliyorum.

Haber/Rüştü Nesip Çiftçi

Didem Çelik'in yapmış olduğu evden eve programında Şaban Anşin Hocanın katıldığı İnstagram Yayını;

BİNGÖL GÜNDEM

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
solhangazetesi.com