SON EKLENENLER

Uzun Bir Aradan Sonra Vats İşlemi Yapıldı

 Bingöl Devlet Hastanesinde uzun bir aradan sonra VATS yöntemi ile kapalı akciğer ameliyatı Op. Dr. Muhyettin Aslan tarafından gerçekleştirildi.  
10 Eylül 2022 11:00

Başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Op. Dr.  Muhyettin Aslan, "Geçen hafta yaptığım kapalı akciğer ameliyatı (VATS) ile hastamın sağ akciğerinde oluşmuş bül dediğimiz hasarlı parankim kısmını çıkardık. Hastayı şifa ile taburcu ettik. Son yıllarda akciğer ameliyatlarında açık cerrahinin yerini artık VATS almıştır. Hasta için daha az ağrı, erken taburculuk ve ciltte daha küçük bir kesi olması VATS'ın daha çok tercih edilmesini arttırmıştır. Özellikle sigaranın yıllarca akciğerde oluşturduğu büllerin neden olduğu pnömotoraks (akciğer sönmesi) sık görülmektedir. Pnömotoraks, akciğerde sıvı (plevral sıvı), benign veya maling nodul, kistik lezyonlarda VATS tercih edilebilir. Akciğer kanserlerinde VATS ile rezeksiyon yapılmaktadır." dedi.

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü ise yaptığı açıklamada emeği geçenlere teşekkür ederek, hastanede imkanlar dahilinde hizmetleri daha iyi hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
 

BİNGÖL GÜNDEM

SOLHAN GAZETESİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER
solhangazetesi.com